روزدیزاین

آشنایی با انواع مبل راحتی و ویژگی‌های آن

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email
یکی از مهم‌ترین خریدهای اثاثیه هر خانه، ست مبلمان منزل است و این انتخاب ممکن است برای بسیاری از افراد دشوار باشد. زیرا موارد مختلفی از انواع مبل راحتی، کلاسیک و نیمه‌کلاسیک در بازار برای انتخاب وجود دارد. از نقطه نظر طراحی، مبلمان فضای شما را پر می‌کند و با توجه به کاربرد آن، معمولا جای است که اکثر اعضای خانواده وقت خود را روی آن می‌گذرانند.
انواع مختلف مبل‌ها‌ی موجود را می‌توان بر اساس کلاف کار، سبک بازو و فرم پشتی آنها دسته‌بندی کرد. سبک زندگی و نوع دکوراسیون سبب تفاوت در این انتخاب از بین انواع سبک مبلمان می‌شود. اما آنچه که امروزه در بین خانواده‌ها‌ محبوب‌تر است؛ انتخاب و خرید مبل راحتی برای استفاده روزمره و مکرر اعضای خانواده در طول شبانه روز می‌باشد. زیرا میزان استفاده از مبل و همچنین راحتی کاربر هنگام استفاده، از مهم‌ترین موارد این انتخاب است. گذراندن اوقات سرگرمی ‌و یا استفاده مکرر و طولانی، ست مبلمانی را می‌طلبد که علاوه بر راحتی، گزینه‌ها‌ی دیگری مانند بزرگ بودن، قابلیت تبدیل به جایگاهی برای خوابیدن و چرت زدن را داشته باشد. از این رو در حال حاضر انواع مبل راحتی با تامین بخش زیادی از نیازهای کاربران و مصرف‌کنندگان، پای ثابت اثاثیه منزل هر ایرانی شده است.

مبل راحتی چیست؟

حال و نشیمن قلب خانه و مبلمان روح آن فضا است. جایی که افراد وقت خود را صرف استراحت، معاشرت، بازی و تماشای فیلم‌ها‌ی مورد علاقه خود می‌کنند. بنابراین مبلمان باید متناسب با کاربری و فضای در اختیار افراد باشد. علاوه بر این باید راحت و زیبا نیز باشد. در بازار مبلمان انواع مبل راحتی در طیف گسترده‌ای از اندازه‌ها، طرح‌ها و قیمت موجود می‌باشد. قیمت مبل راحتی بستگی به مدل و جنس و اندازه آن متفاوت است. از این رو می‌توانید با شناخت انواع مبل راحتی، ست مبلمانی که متناسب با بودجه و سلیقه خودتان است را پیدا کنید.

انواع مبل راحتی

در انواع مبل راحتی می‌توانید انتخاب‌ها‌ی متنوعی در سبک‌ها‌ و پارچه‌ها‌ی متفاوت داشته باشید. طراحان و تولیدکنندگان این سبک مبلمان دائما در حال کار بر روی ایده‌ها‌ی جدید هستند تا با ریزه‌کاری‌های تعبیه شده در انواع مبلمان راحتی، قابلیت‌ها‌ی بیشتری را متناسب با زندگی‌ها‌ی امروزی به این محصول اضافه کنند. از این رو در میان انواع مبل راحتی از رسمی ‌و سنتی گرفته تا معمولی و معاصر، گزینه‌های بسیاری را پیدا می‌کنید که طیف طراحی مدرن را در برگرفته‌اند. مواردی که بتوانند هر سلیقه‎ای را راضی کند.

کاناپه

تفاوت بین کاناپه‌ها‌ و سایر انواع مبل راحتی به سبک و عملکرد آن بر می‌گردد. اکثر مبل‌ها‌ به دلیل شکل ساختار، برای فضای رسمی ‌و فرصت‌ها‌ی میزبانی طراحی شده‌اند. این در حالی است که از کاناپه‌ها اغلب برای خواب، تماشای تلویزیون و گذراندن اوقات فراغت استفاده می‌شود. کاناپه‌ها می‌توانند در اندازه‌ها‌ و سبک‌ها‌ی مختلفی تولید شوند. اما معمولا بیش از دو نفره هستند. این سبک مبلمان به دلیل راحتی فوق‌العاده‌ای که دارد؛ چه به لحاظ فوم و یا اسفنج نشیمن باشد و چه رویه‌کوبی آنها به وسیله پارچه‌ها‌ی کتان و خنک، بهترین گزینه برای استراحت، بازی کودکان، خواندن کتاب، تماشای تلویزیون و… هستند.

مبل لاوست

مبل لاوست در واقع نسخه کوچک‌تر مبل دو نفره است و اغلب به عنوان یک قطعه در میان ست برخی از انواع مبل راحتی به فروش می‌رسد. علاوه بر این، حضور این مبلمان به شکل تک و مجزا برای افرادی که در فضای کوچک زندگی می‌کنند و یک صندلی دو نفره نیاز دارند امکان‌پذیر است.
در بیشتر کشورهای جهان از صندلی‌ها‌ی عشق یا لاوست در اتاق‌ها‌ی نشیمن و پذیرایی استفاده می‌شود. زیرا این مدل مبل فوق‌العاده شیک است و با ایجاد صندلی‌ها‌ی اضافی، بدون اشغال فضای زیاد، بسیار کاربردی‌‌ می‌باشد. صندلی‌ها‌ی عاشقانه لاوست در کنار انواع مبل راحتی، اغلب برای تکمیل فضای نشیمن و ارائه صندلی‌ها‌ی اضافی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به اندازه کوچک آنها و همچنین تنوع بیشتر نسبت به سایر انواع مبل راحتی می‌توانند گزینه مناسب‌تری برای استفاده در اتاق خواب یا اتاق کار باشند.

مبل تختخواب شو

مبل تختخواب شو همانطور که از نام آن مشخص است؛ مبلی است که می‌تواند به تختخواب تبدیل شود. این مبلمان مدرن برای استفاده در فضاهای کوچک بسیار منسب است. زیرا کاربر می‌تواند به راحتی با جلو کشیدن نشیمن‌گاه، آن را به یک تخت تبدیل کند. این قابلیت برای میزبانی از مهمانی که برای استراحت شبانه به تخت نیاز دارد؛ بسیار عالی است. در واقع این مدل مبلمان راحتی در ظاهر بسیار معمولی به نظر می‌رسد. اما صندلی قسمت زیر کوسن‌ها‌ روی یک محور تعبیه شده که قابلیت حرکت به جلو و عقب را دارد. مسئله راحتی در مبل تختخواب شو فاکتور مهمی ‌است. زیرا نباید از تشک خیلی نازک برای سطح خواب استفاده شود. در این صورت کاربر می‌تواند ساختار زیر سطح کار را در هنگام استفاده احساس کند و این بسیار اذیت‌کننده است. مبل تختخواب شو نسبت به دیگر وسایل مشابه مانند تشک‌ها‌ی بادی بسیار محبوب‌تر هستند. با این تفاوت که بسیار راحت‌ترند. مبل تختخواب شو در مقایسه با سایر انواع مبل راحتی برای قرار گرفتن در اتاق‌های اضافی و یا دفتر کار بسیار مناسب می‌باشد. این مبلمان چند منظوره همچنین برای فضاهای تنگ و کوچک که رفت و آمد در آنها به سختی انجام می‌شود طراحی شده‌اند.

مبلمان راحتی ال

با کوچکتر شدن خانه‌ها‌ و افزایش تعداد اعضای خانواده، کاناپه‌ها‌ی بزرگ‌تری برای استفاده روزمره نیاز است. این تحولات سبب شد تا تولیدکنندگان و طراحان حوزه مبلمان دست به تولید مبلمان راحتی ال یا مدولار بزنند. مبل‌ها‌ی ال مدرن در دهه 1950 در سرتاسر جهان محبوبیت یافتند. درست زمانی که طراحان برجسته آمریکایی مانند چارلز و ری ایمس شکل و سبک مبلمان ال را با طراحی نوین و مدرن تعریف کردند.
این نوع مبل‌ها در واقع ترکیبی از واحدهای مبل کوچک‌تر هستند که می‌توانند در تنظیمات و اندازه‌ها‌ی مختلف در کنار یکدیگر قرار بگیرند. مبلمان راحتی ال انعطاف‌پذیری زیادی در سبک چیدمان و تغییر دکوراسیون فضا را ندارند. زیرا شکل و نوع ساختار آنها به گونه‌ای است که اغلب باید در نزدیکی دیوارها قرار بگیرند. البته در برخی مواقع مصرف‌کنندگان از این مبلمان برای جدا سازی فضای حال از پذیرایی استفاده می‌کنند. مبلمان راحتی ال اغلب برای استفاده در یک فضای جمع و جور مفید است. زیرا آرایش خطی این مبل فضای کمتری را اشغال می‌کند.
در مطلب فوق سعی کردیم مقدمات لازم برای آشنایی با مبل راحتی و انواع مبل راحتی را برای مخاطبان عزیز این مجموعه فراهم کنیم.

ارسال خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید.

سایر مقالات

مبل چستر چیست

مبل چستر چیست؟

مبل چستر آلبومی ‌از دنیای مبلمان است. ریشه بریتانیایی داشته و مشهورترین آن همان مبل چستر فیلد است که اصالتا از چرم قهوه‌ای ساخته می‌شده

همه چیز در مورد مبل ال

همه چیز در مورد مبل ال

وقتی از اصطلاح مبل ال استفاده می‌شود؛ اکثر مردم بلافاصله یک کاناپه بزرگ و بلند با ظاهری چروکیده و نشیمن فرورفته‌ای را تصویر می‌کنند که

مزایا و معایب مبل چستر

مزایا و معایب مبل چستر

هر کس می‌تواند با لحاظ کمی ‌ظرافت در احوالات روزمره خود، لذت بیشتری از زندگی‌اش ببرد. چه از طریق غذایی که می‌خورد؛ چه از باب