روزدیزاین

آشنایی با مبلمان مدرن

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email
طراحی مدرن در هر عنصری، از جمله مبلمان حس سادگی خاصی را به همراه دارد. کلمه‌ای که معمولا برای توصیف سبک مبل مدرن استفاده می‌شود؛ سادگی و بی‌آلایشی و یک نوع مبل شیک می‌باشد. شایان ذکر است که درهم ریختگی و یا به کاربردن تزیینات جانبی اضافه تناقض زیادی با سبک مبلمان مدرن دارد.
مبلمان مدرن به مبلمان تولید شده از اواخر قرن نوزدهم تا کنون گفته می‌شود که تحت تأثیر مدرنیسم طراحی شده است. در این دوران توجه به فاکتورهایی در طراحی مبلمان مانند ایجاد زوایا و خطوط صاف، متریال و تزییات کم و توجه به جنبه کاربردی مبلمان برای طراحان، زیبایی ظاهری مبلمان‌ها را تحت تأثیر قرار داده است. این سبک به لحاظ ظاهری فاصله فوق‌العاده زیادی با سایر طرح‌ها دارد. واقع ایدوئولوژی مبلمان مدرن مخالفت با چوب‌ها‌ی منبت و تراش خورده با آبکاری طلایی رنگ است. در این سبک خبری از پارچه‌ها‌ی سنتی، گل‌دار، ابریشم و لمه نیست. طراحی کلاف‌ها‌ی پر پیچ و خم جای خود را به اشکال هندسی ساده داده است. در واقع مبل مدرن زاویه دید سنگین بصری را به دیدی سبک و بی‌آلایش تبدیل کرده است. تغییر اصول تزئینی به طراحی مینیمالیستی در مبل مدرن را می‌توان ناشی از ورود فناوری‌های جدید، تغییر در فلسفه طراحان و تأثیرات اصول معماری دانست. همانطور که فیلیپ جانسون، بنیانگذار گروه معماری و طراحی در موزه هنرهای مدرن بیان می‌کند: “امروزه طراحی صنعتی انگیزه عملکردی دارد و از اصول معماری مدرن پیروی می‌کند. سادگی این سبک مانند صاف بودن سطوح، جلوگیری از تزئینات و… شاید اساسی‌ترین تقابل بین دو دوره طراحی در سال‌های اخیر باشد.”
مبل مدرن به راحتی توانست ماژول‌ها‌ی سلیقه‌ای در افراد را تغییر دهد. از این رو تولیدکنندگان به تولید مبل‌هایی با ایده‌آل‌ها‌ی کارآمد‌ و مهیج برای کاربران تاکید داشتند. طراحی مبل مدرن توانست عناصر تزئینی اضافی را از بین ببرد و بر روی طراحی کلی مبلمان متمرکز شود. تا در وقت، هزینه، مواد و کار صرفه جویی شود. هدف از طراحی مدرن به دست آوردن زیبایی بی انتها با دقت اضافه است.
امروزه انواع مبل مدرن، اعم از مبل راحتی مدرن، مبل مدرن اداری، مبل مدرن استیل، مبلمان مدرن منزل، مبل مدرن فلزی و مبل مدرن کلاسیک در شرکت‌های مبل سازی تولید و روانه بازار می‌گردد. از آنجا که نسل امروزی به استفاده از مبل مدرن جدید در دکوراسیون منزل بیشتر تمایل دارد؛ از این رو انواع متفاوتی از رنگ و مدل مبل مدرن شیک را در بازار مبل می‌توان پیدا کرد.

ویژگی ‌ها‌ی مبلمان مدرن

ویژگی‌ ها‌ی مبل مدرن را می‌توان از میان انواع مبل شیک که امروزه در فروشگاه‌ها‌ی عرضه مبلمان به مشتریان عرضه می‌شوند به خوبی تشخیص و تفکیک داد. از آنجا که مبلمان، اصلی‌ترین اجزای دکوراسیون منزل است؛ می‌توان انتظارات متفاوتی از آن داشت. مبل مدرن تقلید از اشکال سبک تاریخی را رد کرده و به دنبال ایجاد کارایی در یک مبل می‌باشد. این فلسفه کاربردی کارکردگرایی نامیده می‌شود. طراحان مبل مدرن می‌توانند تعامل مبل طراحی شده را با کاربر آن در نظر بگیرند و توجه کنند که چگونه بسیاری از ویژگی‌ها‌ مانند شکل، رنگ و اندازه مبلمان در عین سادگی با وضعیت جسمی ‌انسان مطابقت دارد. از این رو می‌توان گفت ویژگی‌ها‌ی اصلی یک مبل مدرن، طراحی ساده و کاربردی آن با استفاده از متریال مدرن است.

تفاوت مبل مدرن با کلاسیک

تفاوت مبل مدرن و مبل کلاسیک در فاکتورهای مختلفی می‌باشد. برای طراحی مبل کلاسیک در مواردی مانند شکل ظاهری اغراق زیادی در جزئیات و تزیینات می‌شود. در این سبک معمولا چوب و کلاف مبل، علی‌الخصوص قسمت‌های قابل رویت دارای منبت کاری می‌باشند. این در حالی است که در طراحی و تولید مبل مدرن بیشتر به استفاده از رنگ‌های متنوع و استفاده از پارچه‌های رویه‌کوبی ساده با رنگ‌ها‌ی خنثی و ملایم توجه می‌شود.
یکی دیگر از موارد مهم و قابل توجه در این دو سبک، تفاوت در چینش مبلمان است. به این گونه که مبل مدرن را به شکل تک و جداگانه می‌توان چید و معمولا برای این چیدمان الگوی خاصی مد نظر نیست. این در حالی است که چیدمان مبل کلاسیک معمولا ثابت بوده و جدا کردن نفرات یک ست جلوه مناسبی نداشته و نمی‌توان چیدمان آنها را تغییر چندانی داد.

انواع مبلمان مدرن

مبل مدرن این روزها دیگر مانند سالیان گذشته محدود به چند مدل ساده و کم تنوع نیست. در حال حاضر در انواع فروشگاه‌ها‌ و مراکز فروش مبلمان با تنوع زیادی از اقسام مبلمان مدرن روبرو هستیم. در این راستا می‌توان به مبل تخت خواب شو، مبل مدرن ال، مبل مدرن کلاسیک و… اشاره کرد.

مبل تخت خواب شو

از آنجا که منازل این روزها به واحدهای آپارتماتی گاها کوچک تبدیل شده است؛ از این رو افراد توجه بیشتری به نوع کاربری مبلمان منزل خود دارند. کاربران ترجیح می‌دهند که مبلمان علاوه بر آنکه وسیله مناسبی برای نشستن و لم دادن باشد؛ برای اوقات استراحت و خواب نیز کاربردی باشد. بنابراین طراحان برای حصول کارایی بیشتر مبل مدرن اقدام به طراحی انواع مبل تخت خواب شو نمودند. این مبل‌ها‌ با قابلیت تبدیل شدن به تخت خواب، با اشغال کمترین فضا به کمک ساکنین منزل آمده‌اند و آنها را از دردسر پهن کردن و جمع کردن رخت خواب نجات داده‌اند. این مبل‌ها‌ در ابعاد تک نفره و دونفره قابل سفارش هستند.

مبل ال

مبل مدرن ال یکی از انواع مبل راحتی مدرن می‌باشد که معمولا مناسب برای چیدمان دکوراسیون منازل به سبک مدرن و امروزی است. این مبلمان برای فضای خانه‌ها‌ی کوچک مناسب می‌باشد. همچنین از این مدل در منازلی که دارای متراژ بالا هستند و از دکوراسیون مدرن و سلطنتی در کنار یکدیگر استفاده می‌کنند؛ به منظور چیدمان بخش راحتی در نظر گرفته می‌شوند.

مبل مدرن کلاسیک

همانطور که از واژه مبل مدرن کلاسیک مشخص است؛ این طراحی ترکیبی از طراحی کلاسیک و مدرن می‌باشد. در واقع به سبکی از مبلمان کلاسیک اشاره دارد که اصالت آن با سبک مینیمالیستی ادغام شده است. پس می‌توان انتظار داشت این مبلمان تماما مدرن نباشد. طراحی مبل مدرن کلاسیک ساده است و از تزیینات اضافی در آن حذر شده است. معمولا برای رویه‌کوبی این مبلمان از پارچه‌ها‌یی با رنگ‌های بژ، قهوه‌ای، نقره‌ای، سفید و خاکستری استفاده می‌شود.
یکی از ویژگی‌ها‌ی مهم این مبلمان ترکیب راحت رنگ انواع پارچه مبل با پایه‌ها‌ و قسمت‌ها‌ی چوبی است. بنابراین برای مبلمان مدرن کلاسیک می‌توان از هر نوع رنگ پارچه‌ای استفاده کرد. از ست مبلمان مدرن کلاسیک برای اغلب فضاها اعم از رسمی ‌و مجلل، مدرن و ساده می‌توان استفاده کرد. از سویی از انواع آکسسوارها چه کلاسیک و مدرن می‌توان برای تکمیل شدن فضای چیدمان در کنار مبل مدرن کلاسیک بهره برد. در برخی مواقع با به کاربردن کوسن‌هایی که دارای خطوط هندسی و یا تک رنگ هستند؛ می‌توان در چیدمان فضا تغییر ایجاد کرد. از انواع مبل مدرن کلاسیک می‌توان به مدل‌های مبل وینگ بک، مبل چستر فیلد و صندلی ویزور اشاره کرد.

مبل چستر

شاید به جرات بتوان گفت که در بین انواع مبلمانی که در خانه‌ها‌ی امروزی از آنها استفاده می‌شود؛ مبل‌ها‌ی راحتی طرفداران بیشتری دارند. از این رو به جهت تمایل بیشتر مصرف‌کنندگان، تولید و طراحی این سبک مبلمان بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. اما تولیدکنندگان با توجه به تقاضای بالای مشتریان برای برخی از مدل‌ها‌ مانند مبل چستر فیلد ، همچنان بخش زیادی از تولیدات خود را به این سبک اختصاص داده‌اند. همانطور که می‌دانید به دلیل اصالت خاص مبلمان چستر فیلد و همخوانی راحت آن با انواع سبک چیدمان مدرن و کلاسیک، تولید این نوع مبلمان همواره بر اساس سلیقه‌ها‌ی مشتریان امروزی ادامه دارد. بنابراین می‌توان گفت این نوع کاناپه‌ها نیز جز سبک مدرن کلاسیک محسوب می‌شوند.
این روزها با توجه به فضای پر مشغله و استرس‌زای محیط‌ها‌ی خارج از خانه، نیاز است تا چیدمان منزل را به سمت آرامش و سادگی بیشتر پیش ببریم. جایی که استراحت در آن، خستگی و اضطراب یک روز پر دغدغه را به آسودگی خیال تبدیل کند. به این منظور استفاده از سبک‌ها‌ی ساده و مدرن در دکوراسیون منزل علی الخصوص در مورد مبلمان، یک گزینه درست و شایسته است.

ارسال خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید.

سایر مقالات

مبل چستر چیست

مبل چستر چیست؟

مبل چستر آلبومی ‌از دنیای مبلمان است. ریشه بریتانیایی داشته و مشهورترین آن همان مبل چستر فیلد است که اصالتا از چرم قهوه‌ای ساخته می‌شده