روزدیزاین

مهم‌ترین عوامل موثر در قیمت مبلمان

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email
قیمت مبلمان بنابر عوامل گوناگونی کم و زیاد می‌شود. این عوامل را می‌توان به دو دسته کلی قیمت مواد و مصالح اولیه ساخت مبلمان و همچنین هزینه‌های تولید آن تقسیم کرد. البته در این میان فاکتورهای دیگری مانند شهرت برند و طرح، فروشنده و… نیز بر قیمت نهایی کار موثر است. اگر شما نیز در پی خرید مبلمان تازه برای خانه خود هستید؛ بهتر است پیش از مراجعه به بازار با این عوامل آشنا باشید.

جنس چوب

اغلب مبلمان‌های راحتی و قریب به اتفاق مبلمان‌های کلاسیک دارای چارچوب چوبی هستند. چوب با قابلیت شکل‌گیری بالا، دوام مناسب و وزن کم، بهترین گزینه برای ساخت مبلمان است.
طبیعتا هرچه جنس چوب انتخابی برای ساخت مبلمان بهتر باشد؛ قیمت مبلمان نیز افزایش خواهد یافت. چوب راش، چوب گردو، چوب افرا، چوب روسی، چوب چنار و… از پرکاربردترین چوب‌ها در صنایع مبلمان هستند. طبیعتا استفاده از این چوب‌ها در ساخت مبلمان قیمت آن را افزایش می‌دهد؛ بنابراین در مواجهه با مبل‌های بسیار ارزان، در اولین قدمت به کیفیت چوب‌های آن مشکوک شوید.
در مبل‌های راحتی تقلب در چوب راحت‌تر است؛ اما در مبل‌های کلاسیک و منبت‌کاری شده نیز این اتفاق رخ می‌دهد. بسیاری از مبل‌های کلاسیک و به ظاهر چوبی که در بازار مشاهده می‌کنید، در بخش‌های تاج و طرح‌های ایجاد شده، به‌جای استفاده از هنر منبت‌کاری، از تکنیک پلی‌استر و رزین استفاده کرده‌اند. طبیعتا اگرچه در نگاه اول این مواد بسیار زیبا در کنار یک‌دیگر قرار گرفته‌اند؛ اما با نگاهی دقیق‌تر متوجه ظرافت کمتر آنها خواهید شد. همچنین پس از مدت کوتاهی استفاده و با کمترین ضربه‌ها، به دوام پایین آنها نیز پی می‌برید.

جنس پارچه

پارچه دومین ماده اولیه مهم در تولید انواع مبلمان است. انواع گوناگونی از پارچه با کیفیت‌ها، بافت‌ها و طرح‌ها و رنگ‌های متنوع به عنوان پارچه مبل مورد استفاده قرار می‌گیرد. در یک دسته‌بندی کلی می‌توان پارچه‌های مبلی را شامل انواع ساتن، گلیم و جاجیم، جیر و مخمل، و چرم دانست. این چهار مدل بنابر سبک مبلمان و سلیقه شما قابل استفاده هستند. طبیعتا در میان این موارد تفاوت قیمت زیادی وجود دارد.
همچنین هر جنس دارای درجه بندی کیفی متفاوتی است. به عنوان مثال پارچه‌های ساتن و جیر و مخمل، دارای رده‌بندی کیفی متفاوتی هستند. در بازار ایران پارچه‌های چینی ارزان‌ترین و پارچه‌های ترک نسخه‌های گران‌تر هستند. در زمینه گلیم و جاجیم، این تنوع کمتر است؛ و در زمینه چرم نیز مصنوعی یا طبیعی بودن چرم، عامل موثری در کاهش و افزایش قیمت مبلمان است.

ظرافت تولد

میزان ظرافت به خرج داده شده در تولید یک محصول، می‌تواند ملاک دیگری برای تعیین قیمت آن باشد. قیمت مبلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. در واقع مبلمان یک اثر هنری است. به‌خصوص در زمینه مبل‌های کلاسیک توجه به جزئیات بسیار مهم است.
به عنوان مثال منبت‌کاری چوب در مبلمان کلاسیک در نمونه‌های گران‌قیمت، کاملا به وسیله دست انجام می‌شود؛ در حالی که امروزه با وجود دستگاه‌های CNC انجام این کار در بعضی از کارگاه‌ها به ربات‌های رایانه‌ای سپرده شده است. طبعتا اگرچه خروجی دستگاه CNC دقیق و جذاب است؛ اما یک اثر هنری ارزشمند نیست.
همچنین در برخی محصولات خاص، مانند مبلمان چستر ، بزرگ‌تر شدن ابعاد مبلمان بر میزان سختی تولید موثر بوده و موجب افزایش قیمت آن می‌شود.

سایر موارد موثر بر قیمت مبلمان

به‌جز موارد گفته شده، هنگام خرید مبلمان باید به نکات دیگری نیز توجه کنید. به عنوان مثال شهرت برند مبلمان انتخابی، میزان گارانتی و خدمات پس از فروش، فوم استفاده شده در مبلمان، سایر یراق‌آلات و تزئینات، محل فروش و نوع فروشنده (تولید‌کننده یا واسطه) و… از جمله عوامل موثر بر قیمت مبلمان هستند.

ارسال خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید.

سایر مقالات

خرید سرویس خواب

راهنمایی خرید سرویس خواب

شما یک سوم از زندگی خود را در خواب می‌گذرانید. بنابراین بسیار مهم است که برای خرید سرویس خواب مناسب، زمان کافی صرف کنید. تختخواب

بهترین رنگ مبل چستر

بهترین رنگ بندی مبل چستر

چستر فیلد مبلی است که ذاتا لوکس و قدیمی‌ می‌باشد. بازوهای خمیده با لمسه‌های فراوان و نشیمن پهن، تنها بخش کوچکی از دلایل متعدد و