روزدیزاین

لمسه کاری چیست و لمسه کوبی در مبل چستر چگونه انجام می‌شود؟

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email
هنر لمسه کاری یا همان لمسه کوبی اگرچه خاصه سبک چستر است؛ اما امروزه نیز در بسیاری از انواع مبلمان و تاج تخت‌های کلاسیک، نیمه کلاسیک و مدرن استفاده می‌شود. لمسه کوبی مبل معمولا به دو روش لمسه کاری با دست و لمسه کاری با چرخ انجام می‌شود. استفاده از هریک از این روش‌ها در رویه کوبی مبل چستر یکی از دلایل تفاوت قیمت تمام شده در این مبلمان می‌باشد. زیرا روش دوخت، میزان مهارت، سبک طراحی و پرسه زمانی که برای هر یک از این روش‌های لمسه کاری به کار گرفته می‌شود؛ در روش دستی با روش لمسه کاری چرخ تفاوت بسیاری دارد.
اصالت رویه کوبی مبلمان چستر فیلد به روش لمسه کاری با دست این مبلمان اختصاص دارد. زیرا هنرمندی استفاده از پارچه و فاصله اتصالات و یکدست بودن مقدار کشش و چین پارچه، تا حدود زیادی در میزان کیفیت و درجه این مبلمان نقش اساسی دارد.

لمسه کاری چیست؟

هنر لمسه کوبی یا همان لمسه کاری با توجه به زیبایی‌هایی بصری که در دید مخاطب ایجاد می‌کند؛ طرفداران زیادی دارد. اما عمدتا این روش در مبلمانی کاربرد دارد که با نام مبل چستر برای همگان قابل تشخیص هستند. در حال حاضر در سایر مدل‌های دیگر مبلمان موجود در بازار نیز، شاهد تنوع لمسه دوزی بر روی کف و پشت آنها هستیم. استفاده از لمسه در مدل‌های مختلف تختخواب‌ها از انواع کلاسیک گرفته تا مدل‌های تختخواب مدرن زیبایی‌هایی چشم گیری را برای مصرف کنندگان ایجاد کرده است. این طرح‌ها معمولا در قسمت تاج بالا و پایین تختخواب طراحی و اجرا می‌شوند. به این شکل که پارچه رویه کوبی بر روی فوم و لایه نازکی از ابر با چین‌های متوالی در سطح پشتی، کف و دسته‌ها نصب می‌شود. اضلاع چین‌های این لوزی تحت فشار زیاد به وسله کوک یا گل میخ تمام قطر فوم را عبور کرده و به پشت آنها متصل می‌شوند. بدین ترتیب حفره‌هایی در چهار ضلع این شکل هندسی ایجاد می‌شود که به آن لمسه کاری گفته می‌شود.

نحوه انجام لمسه کاری

همانطور که اشاره کردیم فرم دادن پارچه مبل چستر به شکل لوزی‌های منظم و کوبیدن دکمه یا گل‌میخ‌های مخصوص بر روی آن به صورت برجستگی و فرورفتگی را لسمه کاری می‌گویند. اما این لمسه کاری در مبلمان به دو صورت لمسه با دست و لمسه با دوخت انجام می‌گیرد. لمسه دوزی با دست قطعا بسیار سخت تر از لمسه دوزی با چرخ بوده و هنر و مهارت دست استادکار نتیجه نهایی کار تعیین می‌کند. این شکل از کار پارچه بیشتری را لازم داشته و از آنجا که در صنعت مبلمان ایجاد دوخت بر روی پارچه یا چرم مصنوعی جزو ضروریات شکل گیری ظاهری این مبلمان است.

لمسه با دست

یکی از دلایل گرانی انواع مبلمان لمسه کاری شده نسبت به یکدیگر در تفاوت شکل و انجام لمسه کاری آنها است. لمسه کاری با دست سخت‌تر و زمان‌برتر از لمسه کاری به شکل دوخت است. برای انجام لمسه کاری ابتدا می‌بایست استادکار محل دقیق لمسه دوزی را روی چوب زیر کار مشخص و علامت گذاری کند. بعد از آن با استفاده از یک دریل سطح علامت‌گذاری سوراخ می‌شود. در مرحله بعد عینا این علامت‌ها بر روی اسفنج یا فوم زیر کار تکرار می‌شود. سپس اسفنج علامت گذاری شده را روی چوب می‌چسبانند.
برخی از رویه کوبان مبتدی و یا کارآموزان اندازه‌های اولیه و علامت‌گذاری‌های اولیه روی چوب را عینا روی پارچه مد نظر علامت گذاری کرده و سپس شروع به کار می‌کنند. برای اتصال پارچه به اسفنج این کار با دست و بسته به نوع کار سفارش و یا طراحی به وسیله دکمه‌ها یا گل میخ‌ها انجام می‌گیرد. به کار بردن گل میخ‌های الماسی شکل برا جلوه بخشیدن بیشتر در این کار بسیار مرسوم است. کشیده شدن پارچه به میزان یکنواخت در سطح کار و یکسان بوده و مقدار چین‌ها نشان دهنده مهارت دست استادکار است. در پایان نیز قسمت‌های اضافه پارچه به پشت کار منگنه می‌شود. لمسه کاری با دست نیاز به تبحر و تجربه زیادی دارد به این جهت که قبل از جمع بندی کلاف می‌بایست لمسه دوزی آن انجام شده باشد.

لمسه با چرخ

لمسه کاری با چرخ بسیار آسان‌تر از لمسه دوزی با دست است و سرعت بالا و سهولت انجام سریع دو فاکتور مهم در قیمت تمام شده پایین تر این سبک است. برای لمسه کاری با چرخ ابتدا پارچه‌های رویه مبل برش زده می‌شود و سپس توسط خیاط نشانه گذاری می‌شوند. در این سبک لمسه دوزی، قسمت‌های نشانه گذاری شده با استفاده از چرخ خیاطی و نخ مغزی به یکدیگر دوخته می‌شوند. همانند لمسه کاری با دست، در زمان دوخت لمسه‌ها با چرخ خیاطی نیز می‌بایست اندازه گیری‌ها بسیار دقیق مشخص شود. در غیر اینصورت لوزی‌ها با شکل هندسی بد فرم و نا متقارن دیده می‌شوند. لمسه دوزی می‌بایست بعد از فنر کشی و تسمه کشی انجام شود.

روش نصب لمسه

همانطور که اشاره کردیم لمسه کاری می‌تواند در بخش‌های مختلفی از مبلمان یا سرویس خواب انجام بگیرد. معمولا قسمت‌های پشتی، کفی و دسته در مبلمان و تاج بالا و پایین تختواب محل انجام لمسه است. در هر شکل روال و نحوه انجام این کار یکسان است. به این ترتیب پس از نشانه‌گذاری قسمت‌های محل قرار گیری دکمه‌ها، سطح تخته زیر کار به وسیله دریل سوراخ و آماده می‌شود. این علامت‌گذاری‌ها مجددا بر روی فومی‌که بر روی چوب چسبانده می‌شود؛ انجام شده و در نهایت پس‌ از سوراخ شدن چوب و فوم پارچه رویه کوبی از درون حفره ایجاد شده به پشت تخته کار فیکس می‌شود.

کاربرد لمسه کاری در مبل چستر

استفاده از لمسه باعث زیبایی و خاص بودن مبلمان و تخت چستر می‌شود. از سوی دیگر با توجه به اینکه برای رویه کوبی سبک چستر معمولا از پارچه‌های چرم و یا جنس مرغوب انتخاب می‌شود؛ این سبک دارای درجه کیفی بالایی بوده و با خرید این محصولات می‌توان از کارایی بالا و کیفیت خوب آن برای سال‌ها اطمینان حاصل کرد. در اجرای لمسه کاری مبلمان چستر چنانچه این کار توسط دست انجام گرفته باشد؛ به دلیل نیازمند بودن تبحر زیاد استادکار و زحمت کار فراوان قیمت نهایی محصولات لمسه کاری شده نیز نسبتا بالا است.
هنر لمسه کاری نیازمند توجهات زیاد و ظرافت و دقت کافی به لحاظ دوخت و مهارت نصب گل میخ‌ها و دکمه‌ها می‌باشد. از این رو برای لمسه کاری مبل‌های مرغوب و گران‌قیمت سبک چستر از هنر رویه‌کوبان حرفه‌ای و درجه یک استفاده می‌شود.

 

ارسال خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید.

سایر مقالات

مبل چستر چیست

مبل چستر چیست؟

مبل چستر آلبومی ‌از دنیای مبلمان است. ریشه بریتانیایی داشته و مشهورترین آن همان مبل چستر فیلد است که اصالتا از چرم قهوه‌ای ساخته می‌شده

همه چیز در مورد مبل ال

همه چیز در مورد مبل ال

وقتی از اصطلاح مبل ال استفاده می‌شود؛ اکثر مردم بلافاصله یک کاناپه بزرگ و بلند با ظاهری چروکیده و نشیمن فرورفته‌ای را تصویر می‌کنند که

مزایا و معایب مبل چستر

مزایا و معایب مبل چستر

هر کس می‌تواند با لحاظ کمی ‌ظرافت در احوالات روزمره خود، لذت بیشتری از زندگی‌اش ببرد. چه از طریق غذایی که می‌خورد؛ چه از باب